Kouření zabíjí

28. srpna 2009 v 19:00 | Skajulka |  News

Kouření ročně zabije šest miliónů lidí

Kouření každoročně připraví ve světě o život šest miliónů lidí. Více než třetina z nich zemře na rakovinu. Světová ekonomika tak přijde ročně o 500 miliard dolarů (8,9 biliónu korun). Vyplývá to z takzvaného Tabákového atlasu, který byl představen v Dublinu. Tuto zprávu již potřetí vydala Americká společnost proti rakovině a Světová plicní nadace.


Podle zprávy každoročně do roku 2015 na rakovinu, k níž přispěje kouření, zemře 2,1 miliónu lidí. V roce 2010 bude 72 procent obětí pocházet z méně či středně rozvinutých zemí. Do roku 2030 jich bude z této části světa už 83 procent.

Podle Petera Baldiniho ze Světové plicní nadace zpráva jasně ukazuje, že se zdravotní zátěž kvůli kouření přesouvá z bohatších zemí do chudších. Tabákový průmysl podle zprávy zaměřil svůj marketing a prodej na státy, kde je kontrola tabáku menší a zdravotní prevence není tak rozšířena.

Obě zdravotnické organizace se snaží ve svém dokumentu, který vypracovala čtveřice profesorů ekonomie a zdravotnických oborů, doložit dopady kouření na zdraví i hospodářství ve světě. Světová ekonomika podle studie ročně přichází o 500 miliard dolarů. Za touto sumou jsou nedostatečné zdanění tabákových výrobků, zdravotnické výdaje, pokles produktivity i ztráty kvůli předčasným úmrtím kuřáků.

Vládám pak unikají obrovské částky na daních kvůli pašování. Cigarety jsou totiž nejčastěji pašovaným zbožím na světě. V roce 2006 se na trh dostalo kolem 600 miliard pašovaných cigaret, uvedli autoři.Největší epidemie

Tabákový atlas se podle Johna R. Seffrina z Americké společnosti proti rakovině snaží poskytnout informace o tom, že je nutné bojovat s "největší světovou zdravotní epidemií". Pokud jednotlivé země zavedou prevenci a přijmou opatření ke snížení spotřeby tabáku, zachrání to zdraví a život milionům lidí, míní Seffrin.

Podle odborníků mají na spotřebu tabákových výrobků vliv spotřební daně, reklama, zákaz kouření na veřejných místech i účinnější varování na krabičkách. Pokud by ceny cigaret byly vyšší, mnozí lidé by s kouřením nezačínali a mnozí kuřáci by s ním přestali, míní experti. Kroky ke snížení spotřeby tabáku doporučuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). K rámcové dohodě o kontrole tabáku se připojilo na 160 zemí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 martineška SB martineška SB | Web | 28. srpna 2009 v 19:53 | Reagovat

obíhajda

2 Petissek Petissek | E-mail | Web | 28. srpna 2009 v 21:02 | Reagovat

Ahojky!! Máš ráda koně a ráda se o ně virtuálně staráš? To tě určitě potěší moje stáj na www.vs-stribrna-podkova.blog.cz(klikni na web) A když tě virtuální stáje nezajímají nevadí!! Jen mi napiš komentář na blogu prosím ;) Předem díky,Petissek
P.S. Promiň za reklamu :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama